4-H Cookery Contest Winners Announced

St. Bernard Parish 4-H recently held their annual 4-H Cookery Contest.

The following students will represent St. Bernard Parish 4-H at the Area 4-H Cookery Contest that will be held in May at the Ponchatoula Lions Club.  4-H Members will compete against the best dishes from fourteen surrounding parishes.

  • Egg-Desert Category: Lyra Wood, Lacoste Elementary
  • Egg-Appetizer Salad: Maya Dufrene, Lacoste Elementary
  • Egg-Main Dish: Ian Acosta, Our Lady of Prompt Succor
  • Sugar-Pie: Sal Caserta, Our Lady of Prompt Succor
  • Sugar-Cake: Kaden Battiste, Gauthier Elementary
  • Sugar-Candy: William Schmitt, Meraux Elementary
  • Sugar-Cookie: Chad Alfonso, Lacoste Elementary
  • Poultry Chicken: Anay Rodney, Trist Middle School
  • Processed Poultry: Peyton Scheeler, Trist Middle School
  • Seafood-Crawfish: Kennedi Grasch, Davies Elementary
  • Seafood-Crab: Carly Jervay, Lacoste Elementary
  • Seafood-Shrimp: Katelyn Jones, Davies Elemenary

Contest winners are listed below.


Poultry Category

Pictured from Left to Right:

Blue Ribbon—Lindsey Retif, Andrew Jackson Middle School, Blue Ribbon—Sophia Menant, Trist Middle School, Blue Ribbon—Nereda Richard, Gauthier Elementary, 3rd Place—Savannah Pilet, Davies Elementary, 2nd Place—Peyton Scheeler, Trist Middle School,

1st Place—Anya Rodney, Trist Middle School, Not pictured, Blue Ribbon—Grace Abba, Trist Middle School


Egg Dessert Category

Pictured from left to right back row:

Blue Ribbon—Emma Jones, Gauthier Elementary, Blue Ribbon—Emma Mendosa, Lacoste Elementary, Blue Ribbon—Alex Jorns, Andrew Jackson Middle School, Blue Ribbon—Lindsey Retif, Andrew Jackson Middle School, Blue Ribbon—Emma Domino, Andrew Jackson Middle School

Pictured from left to right front row:

3rd Place— Devin Serpas, St. Bernard Middle School, 2nd Place—Sydney Derouen, Trist Middle School, 1st Place—Lyra Wood, Lacoste Elementary


Egg Appetizer, Salad, Main Dish Category:

Pictured from left to right back row:

Red Ribbon—Tailyn Lopez, St. Bernard Middle School, Red Ribbon—Samai Hamilton, Chalmette Elementary, Blue Ribbon—D’Niah Spriggins, Davies Elementary, Blue Ribbon—Katelyn Jones, Davies Elementary, Blue Ribbon—Madison Arnoult, Arabi Elementary, Blue Ribbon—Sydney Derouen, Trist Middle School

Pictured from left to right front row:

3rd Place—Maya Dufrene, Lacoste Elementary, 2nd Place—Sean Defraites, Our Lady of Prompt Succor School, 1st Place—Ian Acosta, Our Lady of Prompt Succor School


Seafood Category:

Pictured left to right back row:

Red Ribbon—Cecila Pipitone, Arabi Elementary, Red Ribbon—Alaya Bodden, Chalmette Elementary, Red Ribbon—Anders Georgusis, Chalmette Elementary, Blue Ribbon—Lucas Jones, Gauthier Elementary, Blue Ribbon—Sophia Menant, Trist Middle School, Blue Ribbon—Dami Dotson, Arabi Elementary, Blue Ribbon—Cole Caruso, Lacoste Elementary, Blue Ribbon—Madeleine DeFraites, Our Lady of Prompt Succor, Blue Ribbon—Madeleine DeFraites, Our Lady of Prompt Succor, Blue Ribbon, Jackson Nunez, Davies Elementary

Pictured from left to right front row:

3rd Place—Kennedi Grosch, Davies Elementary, 2nd Place—Carly Jervay, Lacoste Elementary, 1st Place— Katelyn Jones, Davies Elementary


Sugar Category:

Pictured from left to right back row:

Red Ribbon—Olivia Beradbury, Lacoste Elementary, Red Ribbon—Gracie Marcntel, Lacoste Elementary, Blue Ribbon—Carson Chiappetta, Lacoste Elementary, Red Ribbon—Sophia Menant, Trist Middle School, Red Ribbon—Hayden Espiritu, Davies Elementary, Red Ribbon—Mason Welkls, Trist Middle School, Red Ribbon—Sal Caserta, Our Lady of Prompt Succor, Blue Ribbon—Aubrei Chianelli, Lacoste Elementary, Blue Ribbon—Brooke Falgout, Gauthier Elementary, Blue Ribbon—William Schmitt, Meraux Elementary, Blue Ribbon—Kendall Meyer, Our Lady of Prompt Succor, Blue Ribbon—Katie Hambrice, Trist Middel School

Pictured from left to right middle row:

Blue Ribbon—Abigail O’Neil, Gauthier Elementary, Blue Ribbon—Beau Nunez, Trist Middle School, Blue Ribbon—Elizabeth Abrey, Lacoste Elementary, Blue Ribbon—Macie Fernandez, Davies Elementary, Blue Ribbon— Leia Kovesdi, Our Lady of Prompt Succor, Blue Ribbon—Carly Jervay, Lacoste Elementary, Blue Ribbon—Emma Hurestel, Davies Elementary

Pictured from left to right front row:

1st Place—Kaden Battiste, Gauthier Elementary, 2nd Place—Jonah Smith, Our Lady of Prompt Succor, 3rd Place—Chad Olfonso, Our Lady of Prompt Succor

 

generac-home-standby-generator-banners